به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد پی افگندم از نظم کاخی بلند کز باد و باران نیابد گزند پـــــــور تــــــوس
X
تبلیغات
زولا
چهارشنبه 21 بهمن‌ماه سال 1394

واکاوی جرم شناختی و آسیب شناسانه سکونتگاه های غیر رسمی

نویسندهمحسن رحیمی

ناشر:

مجد

موضوعحومه نشینی و حاشیه نشینی - ایران - جنبه های اجتماعی

تعداد صفحه:

224

قطع:

رقعی

نوع جلد:

شومیز

تاریخ نشر:

94/08/04

نوبت چاپ:

1

محل نشر:

تهران

شمارگان:

500

رده دیویی:

361.10955

زبان کتاب:

فارسی

چهارشنبه 21 بهمن‌ماه سال 1394

میراث مکتوب - شاهنامه، گزارشی است که پهلوانان و قهرمانان در تلاش برای ماندگاری کشور از خود نشان می دهند. فردوسی آن را از دل اسطوره ها و تاریخ ایران بیرون می کشد و با زیبایی و اعجاز شاعرانه به تصویر درمی آورد. فردوسی در سده های نخستین اسلامی، بررسی و سرایش تاریخی و اسطوره ای ایران را آغاز کرد. او از سازندگان هویت ایرانی است.

شاهکار او توضیح گسترده ای از چگونگی پیدایش و پیشرفت کشور در ایران باستان به دست می دهد.

شاهنامه یک سند کهن از ریشه دار بودن پدیده های سیاسی کشور، حکومت، سرزمین، ملت و مرز است. بر این پایه، کتاب به بررسی شیوه های کهن ایرانیان در آیین کشورداری و کشورسازی، پاسداری از سرزمین و مرز، تقسیمات کشوری، حکومت و عناصر ساختاری آن، روابط خارجی، مفاهیم ایران شناسی در گسترۀ جغرافیا، تاریخ و هویت ایران در این اثر سترگ می پردازد.

دوشنبه 5 بهمن‌ماه سال 1394
  • میراث مکتوب- مراسم تشییع پیکر زنده یاد استاد ابوالحسن نجفی روز سه‌شنبه 6 بهمن‌ماه 1394، ساعت 10 صبح از مقابل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد.
  • ابوالحسن نجفی زبان‌شناس و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و از بزرگان عرصه‌ ترجمه، زبان‌شناسی، فرهنگ‌نویسی، وزن شعر فارسی، ادبیات تطبیقی و زبان و ادبیات فارسی بود. از جمله آثار تألیفی وی مبانی زبان‌شناسی و کاربرد آن در زبان فارسی،وظیفه ادبیات، غلط ننویسیم و فرهنگ فارسی عامیانهاست.
  • زنده یاد نجفی همچنین ترجمه‌های متعددی دارد که می توان به آثار زیر اشاره کرد: شازده کوچولو (آنتوان دو سنت اگزوپری)، شیطان و خدا (ژان پل سار‌تر)،گوشه‌نشینان آلتونا (ژان پل سار‌تر)، ضدخاطرات (آندره مالرو)، خانواده تیبو (روژه مارتن دوگار)، بیست و یک داستان از نویسندگان معاصر فرانسه، بچه‌های کوچک قرن (کریستیان روشفور)، شنبه و یکشنبه در کنار دریا(روبر مرل)، کالیگولا (آلبر کامو)، ادبیات چیست؟ (ژان پل سار‌تر)، استادکاران (آرتور آدامُف)،‌‌ همان طور که بوده‌ایم (آرتور آدامُف)، پرندگان می‌روند در پرو می‌میرند (رومن گاری)، ژان پل سار‌تر (هِنری پیر)، درباره نمایش (ژان پل سار‌تر)، ‌نژاد و تاریخ (کلود لوی استروس)، نویسندگان معاصر فرانسه (برگزیده داستان‌های کوتاه)، وعده‌گاه شیر بلفور (ژیل پرو)، عیش و نیستی (تیری مونیه) و گم‌گشته (ژیل پرو).
  • وی متولد سال ۱۳۰۸ بود و در روز جمعه 2 بهمن 1394 در بیمارستان مهر تهران درگذشت.