به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد پی افگندم از نظم کاخی بلند کز باد و باران نیابد گزند دکتر محمدحسین توسی وند درگذشت - پـــــــور تــــــوس
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
سه‌شنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1393
حمدحسین‌توسی‌وند بنیانگذار بنیاد فردوسی در روز بزرگداشت فردوسی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش وبسایت بنیاد فردوسی، دکتر محمدحسین توسی‌وند، پزشک و شاهنامه پژوه و پایه گذار بنیاد فردوسی در شامگاه 25 اردیبهشت 1393 همزمان با روز ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی از تپش ایستاد.

توسی‌وند که سالها در راه پیشبرد فرهنگ ایران بزرگ تلاش کرد، با راهبری سازمان خیریه پزشکان آلمان خدمات زیادی به جامعه بشری را در کارنامه خود به یادگار گذاشت و به پاس این در سال 2002 میلادی از دست گرهارد شرودر، صدر اعظم آلمان عالی‌ترین نشان دولتی ژرمنها را دریافت کرد.

بر پایه سفارش وی، خبر بیماری قلبی و بستری شدن توسی‌وند در بیمارستان برلین در ویژه برنامه‌های بزرگداشت فردوسی امسال اعلام نشد اما پس از پایان این آیین‌ها به وصیت خودش، پیکرش برای تشییع از برلین آلمان به مشهد و سپس روستای پاژ، زادگاه فردوسی برای آیین خاکسپاری منتقل خواهد شد که به زودی به آگاهی عموم خواهد رسید.

دکتر محمدحسین توسی وند که در سطح جهانی به فعالیتهای بشردوستانه شهره بود در سال 1315 در روستای پاژ دیده به جهان گشود و پس از تحصیل در مدرسه‌های استان خراسان با دریافت پذیرش از دانشگاه‌هامبورگ رهسپار آلمان شد.

توسی‌وند از جوانی در کنار تحصیل در رشته پزشکی به پژوهش در زمینه فرهنگ و تمدن ایران پرداخت. وی پس از گذراندن دوره‌های عمومی پزشکی در دوره‌های تخصصی جراحی مغز و اعصاب و طب ورزش، به جایگاه قابل توجهی در میان دانش آموختگان این رشته دست یافت.

وی در دانشگاه فردوسی مشهد به مدت دو سال به تدریس مشغول شد اما به دلیل نامساعد بودن موقعیت فرزندانش که در اروپا به تحصیل مشغول بودند، دوباره به آلمان بازگشت و به عنوان معاون بخش جراحی بیمارستان دولتی نوکلن، فعالیت خود را آغاز کرد.

وی از پایه گذاران سازمان خیریه پزشکان آلمان و انجمن دوستی آلمان و ایران بود و به خاطر کمک‌های زیادش به آسیب دیدگان، زلزله زدگان و جنگ زدگان کشورهای گوناگون همچون ایران، افغانستان، فلسطین، لبنان، ترکیه، کشمیر پاکستان، موزامبیک، بوسنی، کوزوو، چچن، آلمان، روسیه، ایتالیا، کانادا و آمریکا، نامزد جایزه نوبل در بخش انسان دوستانه در سال 2008 میلادی از سوی انستیتوی جغرافیایی برلین شد.

دکتر محمدحسین توسی وند از سال 1384 به همراه فردوسی پژوهان داخل و خارج از کشور، بنیاد فردوسی را راه اندازی کرد. او مبتکر جراحی میکروسکوپی در ایران، شهروند افتخاری شهر سن پترزبورگ روسیه و همراهی در ثبت جهانی هزاره شاهنامه در یونسکو هم بوده است.